Żłobek – Konieczność, alternatywa, czy błogosławieństwo?

Pierwsze lata życia dziecka są niewątpliwie bardzo emocjonalnym okresem, w którym młodzi rodzice musza podjąć kilka kluczowych decyzji. Wiele z nich, są dyskutowane na długo przed narodzinami, jednak pojawienie się wyczekiwanej pociechy często weryfikuje wcześniejsze ustalenia. Jedną z bardziej delikatnych i drażliwych kwestii jest skorzystanie ze żłobków. Pierwsze miesiące po porodzie są bezapelacyjnie i w każdym przypadku zarezerwowane na ciągłą opiekę matki, a w niektórych przypadkach ojcowie też mogą załapać się na tacierzyński. Jednak co dalej, kiedy skończą się ustawowe urlopy rodzicielske, a rodzice nie mogą sobie pozwolić na indywidualną opiekę w postaci pomocnego członka rodziny lub opiekunki? Naturalną decyzją wydaje się być i często jest żłobek.  Z pewnością każdy rodzic jeszcze przed narodzinami swojego dziecka jest w stanie przewidzieć, kiedy będzie musiał wrócić do pracy i na jaką forme opieki nad dzieckiem pod swoją nieobecność będzie mógł sobie pozwolić. Załatwianie miejsca w żłobku również odbywa się z odpowiednim wyprzedzenem.

Czy jednak nie jest tak, że po urodzeniu i przebywaniu z dzieckiem non stop rodzice mają opory do zostawiania go samego, już nie wspominając o zostawieniu go w jakimś zupełnie innym miejscu?

Na pewno część matek decyduje się na przedłużenie urlopu macierzyńskiego. Pozostali jednak musza zaufać instytucjom, w takich przypadkach należy bardzo dokładnie sprawdzić dostępne opcje. Poniżej najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

Miejsce w rejestrze

Sprawdzony żłobek, któy spełnia wymagania sanitarne i bhp znajduje się w miejskim lub gminnym rejestrze. Są to placówki regularnie kontrolowane i nadzorowane.

Personel

Do opieki na kilkumiesięcznymi dziećmi powinno zatrudniać się jedynie ludźmi z wykształceniem pedagogicznym, z odpowiednią specjalnością bądź z wieloletnim doświadczeniem. W niektórych miejscach dopuszcza się również do pracy osoby bez wykształcenia pedagogicznego, które przeszły odpowiedni 280-godzinny kurs.

Nastawienie

Przed dokonaniem wyboru żłobka należy odbyć spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za jego prowadzenie. Najlepiej więcej niż jedno. Nastawienie do rodzica i do zadawanych przez niego pytań jest niekiedy kluczowe.

Z pewnością nielada wyzwaniem jest znalezienie żłobka, który będzie spełniał wwszystkie stawiane przez rodzica wymogi. Nigdzie przecież dziecku nie będzie najlepiej jak w domu. Niemniej takie dośc szybkie przyzwyczajanie siebie i dziecka do kilkugodzinnej rozłąki, może zaoszczędzić lęków separacyjnych, które mogłyby potencjalnie wystąpić w przyszłości. Na pewno nie można traktować żłobek poznań, jako smutną koniecznosć. Należy od samego początku czerpać korzyści a takżę wyciągać wnioski z profesjonalnej opieki nad dzieckiem w tego typu placówkach.

Dodaj komentarz