Jazda samochodem, a bezpieczeństwo naszej pociechy

Foteliki samochodowe dla dzieci są przeznaczone przede wszystkim do dłuższych jazd, podczas których może dojść teoretycznie częściej do jakiegoś niespodziewanego wypadku. W rzeczywistości jednak warto zapobiegać i przewozić dzieci w foteliku nawet na krótkich trasach.

Dobrze dobrany fotelik uwzględnia wiek, wzrost i wagę dziecka. Na szczęście w Polsce rynek fotelików dziecięcych do samochodu jest dość szeroki, jak również łatwo dostępne są konsultacje z ekspertami, które dla rodziców nie znających się na rzeczy, są bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniego siedziska.

Poniżej pokrótce przedstawimy szybki przegląd zasad i porad, które trzeba uwzględnić podczas wyboru fotelika.

Co mówią przepisy?

Odpowiednie przepisy dotyczące przewozu dziecka samochodem znajdują się w ustawie „Prawo o ruchu drogowym”, która jasno stwierdza, że dziecko do osiągnięcia 150 cm wzrostu nie może inaczej podróżować samochodem jak w foteliku. W nowych przepisach nie ma znaczenia wiek (umowne 12 lat) tylko przede wszystkim własnie wzrost.

Zaleca się sadzanie dziecka w foteliku bez wierzchniego okrycia, ze względu na to aby pasy ściśle przylegały do ciała.

Oprócz dobrania fotelika do dziecka należy dobra je również to samochodu, który posiadamy. Przed zakupem najlepiej jest przymierzyć wybrany fotelik i sprawdzić jego stabilność na tylnym siedzeniu oraz mocowanie.

Warto sprawdzić upatrzony model pod względem przeprowadzonych na nim crash testów – nic nie jest tak dobrym argumentem jak sprawdzenie w praktyce!

Kategorie modeli fotelików

Foteliki dzielimy na kategorie wiekowe: 0+; grupa I, II i III – która obejmuje zakres kilogramowy 9-36 kg.

Fotelik 0+ przeznaczony jest dla dzieci do 13 kg i jest montowany tyłem do kierunku jazdy. Posiada również dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku, które dodatkowo może pełnić funkcję uchwytu.

W okolicach pierwszych urodzin następuje czas, w którym dziecko może już wyrastać z dotychczasowego fotelika. Grupa I fotelików obejmują zakres wagi 9-18 kg. W tym czasie nadal zaleca się montowanie fotelików tyłem do kierunku jazdy. Nie wykazano, aby dziecku było niewygodnie, a modele, które można montować w tym kierunku mają lepsze wyniki w crash testach.

Foteliki w grupie II i III dotyczą zakresu 15-36 kg. Tutaj już możemy „zwrócić” dziecko przodem do kierunku jazdy. Fotelik z grup I-III „rozwija się” razem z rośnięciem malucha. W trakcie jego rozwoju odpinamy kolejne moduły fotelika, cały czas mając na względzie jego wzrost.

Fotelik dziecięcy można zamontować poprzez system ISOFIX albo poprzez przypięcie go pasami samochodowymi. Jednak system ISOFIX sprawdza się o wiele lepiej ze względu na dodatkową stabilizacje fotelika poprzez podborę na podłodze samochodu.

Gdzie mocować fotelik?

Najbezpieczniejszym miejscem przypięcia fotelika jest środek tylnej kanapy, a zaraz po nim miejsce na tylnej kanapie za pasażerem. Najważniejsze jest by fotelik stabilnie i ściśle przylegał do podłoża.

Najważniejsze atesty jakie powinien posiadać porządny fotelik to certyfikat bezpieczeństwa (ECE R44-03, ECE R44-04), które dopuszcza dany model do sprzedaży oraz wysokie wyniki homologacji i-Size. Sam certyfikat bezpieczeństwa nie świadczy o wysokim bezpieczeństwie fotelika – warto zwracać bardzo dużą uwagę na wyniki crash testów.

Dużą pokusą mogą stanowić używane modele, jednak często nie mamy gwarancji tego, że nie jest to model powypadkowy, który nie powinien być ponownie używany. Na zdrowiu oraz życiu naszego dziecka nie można oszczędzać.

Dodaj komentarz